Tvorba tónu

Redukce hlasitosti

974 Kč

Odešleme pravděpodobně do Pátek, 5.07.
M
Good one for home practice
M.L.O.K. 19.09.2022
I have this mute about a year. It perfectly fits into standard 125 bell of my trumpet, Can be also transported loaded in, as it fits gigbag well.
I mostly use it for home practice and warm-up, sound reduction is fantastic. My family does not complain when I practice on evenings, it is not disturbing from watching TV or similar activities it I am not with them on sofa :D.
In my opinion, sound is not that great for live or recording, but if you have nothing else... But other people might have different view on this. If I compare it to other mutes I have, this one is kind of similar to the Harmon wah mute I have, but quieter and less complex tone. I did not bought it for the sound, but for volume reduction, which it does very well.
Redukce hlasitosti
Tvorba tónu